KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

30.01.2019

Na hoře Králický Sněžník se drží sněhová pokrývka až 8 měsíců v roce. Je nejvyšší horou celého masivu Králického Sněžníku a její přesná nadmořská výška se podle různých zdrojů mírně liší. Objevují se tyto tři hodnoty: 1423, 1424 nebo 1425 m n. m. Česko-polská státní hranice prochází přímo přes vrcholovou část hory. Asi 300 m pod vrcholem hory, pramení řeka Morava. Ta odvádí spolu s několika dalšími přítoky vody z jižní strany hory do Černého moře.

Z vrcholu lze dohlédnout k Pradědu a za dobré viditelnosti lze spatřit i západ slunce nad Sněžkou.

Masiv Kralického Sněžníku poskytuje útočiště mnoha vzácným, chráněným i ohroženým druhům rostlin, jako je například šabřina tatarská, tráva ovsíř dvouřízný, zvonek vousatý, pětiprstka žežulník, violka žlutá sudetská či endemický poddruh prvosenky vyšší. Obzvláště vzácná je sítina trojklaná.  

Spatřit zde můžete i mnoho druhů zvířat jako jsou jeleni, kamzíci, divoká prasata, lišky či jezevci. Hnízdí tu tetřívek obecný, čáp černý, drozdi, jestřábi  a mnoho dalších ptáků. Zajímavým hmyzem jsou motýly, kteří jsou jinak známí pouze na Kamčatce.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník leží v nadmořské výšce 820 - 1424 m.n.m.

Která místa navštívit?

VRCHOL KRALÍCKÉHO SNĚŽNÍKU
Na něm je nevelká vyvýšenina ze suti pocházející z kamenné věže, která byla postavena v roce 1899 a měla 6 pater a výšku 33,5 m.

TROJMEZNÍ KÁMEN
Lze ho nalézt na vrcholu hory a značí střet hranic tří zemí - Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabstv.

KAMENNÁ SOCHA SLONA
Stojí nedaleko základů Lichtenštejnovy chaty, která tu stála v letech 1912 až 1971. Sochu zde
v roce 1932 umístili členové umělecké skupiny Jescher.

VLAŠTOVČÍ KAMENY
Je skalní útvar nacházející se asi 600 m jihozápadně od vrcholu Králického Sněžníku.

PRAMEN MORAVY
Studánka s vodou vyvěrající z Králického Sněžníku je nedaleko pod vrcholem hory. Nezapoměňte si vzít lahev, do které si vynikající a osvěžující vodu naberete.

ADÉLIN PRAMEN
Pramen ležící blízko stezky vedoucí z Návrší na Králický Sněžník, u kterého je postaven přístřešek, kde se dá i bivakovat.

Cestu lemují trsy brusinek a borůvek ....

Nezapomeňte na teplé oblečení, protože na vrcholu často fouká studený vítr. Svačina a pití se také hodí - nejbližší občerstvení na české straně je chata Návrší vzdálená od vrcholu 6 km. Na polské straně je to potom chata Schronisko Na Śnieżniku cca 1 km od vrcholu.